Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 207051
This simple two car garage plan features two separate bay doors as well as a workshop area, perfect for any back yard mechanic or hobbyist.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Garage Area | 896 | 10' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Garages | One Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Non-Habitable, Canadian Garage Plans |
| Width | 32' 0" |
| Depth | 28' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 16' 0" |
| Roof Pitch | 5/12 |
| Foundation Types | Default |